Rower elektryczny miejski to nowoczesny sposób na szybkie przemieszczanie się. Stanowi on ciekawą alternatywę dla klastycznego roweru napędzanego jedynie siłą ludzkich mięśni oraz innych środków komunikacji miejskiej.
Rower miejski idealny na ścieżki rowerowe i asfalt
Klastyczne rowery miejskie są powszechnie wybierane z uwagi na ich uniwersalność. Mogą być one z powodzeniem wykorzystywane zarówno podczas drogi do pracy lub szkoły, jak i w czasie krótkich podmiejskich wycieczek. Poradzą one sobie z dość zróżnicowanym podłożem, choć oczywiście nie są to rowery przeznaczone do wyczynowej jazdy po nierównym, górskim terenie. Wielu użytkowników wybiera te rowery z uwagi na ich atrakcyjny klasyczny wygląd oraz dość przystępną cenę. Ponadto rowery te cechuje dość wygodna pozycja przyjmowana podczas jazdy oraz możliwość zamontowania koszyka, w którym można wygodnie przewozić podręczne przedmioty. Niewątpliwą wadą tego typu rowerów jest dość duża waga, która charakteryzuje zwłaszcza produkty z niższej półki cenowej.
A może rower elektryczny miejski?
Rowery elektryczne to nowoczesne rozwiązanie, które znajduje coraz większe grono zagorzałych zwolenników. Taki rower łączy w sobie wszystkie wymienione powyżej zalety typowego roweru miejskiego, a ponadto posiada system wspomagający pedałowanie. Dzięki takiemu rozwiązaniu jazda na rowerze elektrycznym jest zdecydowanie mniej męcząca i pozwala na szybkie pokonywanie zdecydowanie większych odległości. Rowery elektryczne mogą posiadać typową dla tańszych rowerów miejskich ramę stalową lub lżejszą ramę aluminiową. Z uwagi jednak na system wspomagania rama może mieć nieco zmodyfikowaną i wzmocnioną budowę. Rower może być również cięższy z uwagi na zamontowaną na stałe baterię. Ponadto rower elektryczny najczęściej jest wyposażony w najskuteczniejsze pod kątem efektywności i szybkości działania hamulce tarczowe.
System wspomagania pedałowania w rowerze elektrycznym
System wspomagania pedałowania w rowerze elektrycznym zostaje uruchomiony dopiero w momencie kręcenia korbą. Ma on za zadanie wspieranie siły ludzkich mięśni i przydaje się zarówno w przypadku trudniejszego terenu, jak i w odniesieniu do osób o słabszej kondycji lub w podeszłym wieku. Dzięki temu – jak wspominano powyżej – możliwe jest pokonywanie dłuższych odległości w krótszym czasie. Oczywiście należy pamiętać o tym, że również na tym rowerze jest możliwość klasycznej jazdy bez użycia systemu wspomagania pedałowania.
Droższe rowery elektryczne mają silnik zamontowany centralnie. Takie położenie zapewnia komfortową jazdę, płynność pracy oraz sprawia, że dodatkowy ciężar nie jest odczuwalny dla użytkownika roweru. Bateria w rowerach elektrycznych może być również montowana centralnie. Innym rozwiązaniem jest jej montaż na przykład na bagażniku. Podczas wyboru e-roweru warto zwrócić szczególną uwagę na jej pojemność. Im jest ona wyższa, tym zwiększa się zasięg roweru na jednym ładowaniu.
Kupując rower elektryczny miejski, warto również zwrócić uwagę na zamontowane hamulce. Jak wspomniano powyżej hamulce tarczowe przyczyniają się do wydajnego hamowania oraz poprawy bezpieczeństwa. Poza tym rower elektryczny może posiadać inne elementy, takie jak na przykład błotniki, bagażnik czy dodatkowe uświetnienie. Wszystkie te elementy z jednej strony poprawiają bezpieczeństwo i komfort użytkowania roweru, jednak z drugiej strony zwiększają jego ciężar. Powinny być zatem wybierane w zależności od indywidualnych preferencji użytkownika oraz tego, czy rower ma być wnoszony po schodach do domu czy może być wwożony windą.
Poza rowerami warto sprawdzić też inne produkty z kategorii Sport i turystyka: https://primado.pl/sport-i-turystyka