Planowanie wycieczki lub wyjazdu związanego ze zwiedzaniem czy np. chodzeniem po górach dotyczy także konieczności zaopatrzenia się we wszelkie potrzebne do tego akcesoria. Jednym z nich jest plecak turystyczny, którego zakup stanowi dla wielu osób spory problem. W sklepach wybór jest bowiem ogromny i czasem ciężko podjąć właściwą decyzję. Warto zastanowić się zatem, na co zwrócić szczególną uwagę przy kupowaniu tego typu produktu.
Jaki rozmiar plecaka turystycznego?
Zacznijmy od kwestii kluczowej, czyli od rozmiarów plecaka, a przede wszystkim jego pojemności. Tu oczywiście wybór zależny jest od tego, gdzie zamierzamy wyjechać, co dokładnie robić i ile rzeczy jest nam do tego potrzebne. Są bowiem turyści, którzy zabierają ze sobą naprawdę mnóstwo bagażu, zaś inni doskonale radzą sobie, mając do dyspozycji o wiele mniej przedmiotów. Każdy zna jednak siebie na tyle dobrze, że najlepiej sam oceni, jaki plecak turystyczny będzie najodpowiedniejszy pod względem wielkości. Z pewnością na jednodniową wycieczkę, np. w góry, spokojnie wystarczy model z jedną komorą, o pojemności nieprzekraczające 30 litrów. Z kolei większa wyprawa wymaga już raczej opcji 50-, a nawet 100-litrowej, do tego najlepiej dwukomorowej.
Konstrukcja plecaka turystycznego
Plecak turystyczny powinien również być w odpowiedni sposób skonstruowany. Jego cechą charakterystyczną, odróżniającą go od zwykłych plecaków, jest pas biodrowy. Służy on do tego, by ciężar spoczywający na ramionach nieco przenieść w obręb bioder. Dźwiganie ciężkiego bagażu staje się wówczas lżejsze i mniej wyczerpujące dla organizmu, zwłaszcza dla kręgosłupa. Podczas zakupu należy skontrolować, czy pasy te są wytrzymałe i komfortowe oraz czy bez problemu można nimi operować, zmieniając regulację. Podobnie sprawdzić trzeba także pas piersiowy i szelki.
Kształt i ilość kieszonek i przegródek
Warto również zwrócić uwagę na formę plecaka, jego budowę i kształt – tu najlepiej sugerować się miejscem wyprawy. Chodzenie po górach i wspinanie się wymaga raczej węższego modelu, często nawet bez zbędnych elementów. W inne miejsca można zabrać większy plecak turystyczny, który poza główną komorą posiada również dodatkowe przegródki, mniejsze kieszonki zewnętrzne czy poręczne siatki. Jak podkreśla wielu podróżników, bardzo dobrą opcją są kieszenie zamieszczone na pasie biodrowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu można umieścić tam najważniejsze gadżety, które zawsze powinny być w zasięgu wzroku i pod ręką, a wiec np. pieniądze, telefon, bilety, mapki i dokumenty. Przydatne są także rozmaite paski, do których turysta przypina np. czapkę, kask, karimatę, buty, bluzę czy namiot.
Cena i jakość wykonania plecaka turystycznego
Oczywiście nie można zapomnieć o wykonaniu – plecak turystyczny wymaga solidnego materiału, który będzie odporny na działanie różnych czynników podczas wyprawy. Zdecydowanie najczęściej dochodzi do uszkodzeń na spodzie, dlatego ta część powinna być odpowiednio wzmocniona. Jeśli widzimy, ze plecak turystyczny jest kiepski jakościowo, a materiał wyjątkowo słaby i cienki, wówczas istnieje duże ryzyko, że dojdzie do przedarcia. Oczywiście nie znaczy to, że trzeba od razu wybierać model z jak najgrubszego materiału, zwłaszcza że podnosi to wagę bagażu.
Wentylacja i funkcje dodatkowe
Na koniec warto wspomnieć do dwóch dodatkowych funkcjach, które na pewno są bardzo praktyczne. Pierwsza z nich dotyczy wentylacji – spora część modeli posiada tego typu system, który sprawia, że bagaż nie jest przyciśnięty do pleców, ale odgina się, pozwalając na swobodny przepływ powietrza. Druga rzecz związana jest z uzupełnianiem płynów podczas wyprawy. Znacznie ułatwi to tzw. camelbak służący do nawadniania podróżnika bez konieczności zdejmowania z pleców całego ciężkiego bagażu.