Na rynku istnieje cała masa firm oferujących ekwipunek turystyczny i wszelkie rzeczy pomocne w górach i nie tylko. W prawie każdym sklepie tego rodzaju, znajdziemy takie rzeczy jak: trekkingowe buty, śpiwór, softshell, albo wodoodporna kurtka, innego rodzaju odzież górska, plecak turystyczny, termos, czołówka i wiele podobnych. Jest wielu producentów wszystkich tych rzeczy, a sklepy turystyczne często oferują ogromny ich wybór. Czym się kierować kupując buty, plecak, czy jakikolwiek inny element naszego wyposażenia? Nie zawsze uda nam się dokonać dobrego wyboru, ale pamiętając o kilku prostych zasadach mamy duże szanse na podniesienie jakości i obniżenie ceny naszych zakupów. Oto one:
Pięć prostych zasad, jak wybrać ekwipunek górski
- Opisy produktów na opakowaniach, czy stronach producentów to tylko marketing. Jeśli chcemy się dowiedzieć czegoś o produktach, które planujemy kupić, warto zajrzeć na poświęcone tematowi fora internetowe, zapytać o opinię sprzedawcę w więcej niż jednym sklepie. Oczywiście nie wszystko co pisze się w internecie na temat wybranego produktu to prawda. Duża część to tylko kolejne zagranie marketingowe ze strony producenta, czy dystrybutora. Jeśli chodzi o sprzedawców, to warto pamiętać, że w sklepach oprócz ludzi z pasją, pracują też zwykłe osoby, którym płaci się dodatkowo za osiągi w sprzedaży.
- Żeby ocenić jakość rzeczy samodzielnie, wcale nie trzeba mieć jakiejś specjalistycznej wiedzy. Jasne, że w wielu przypadkach możemy się pomylić, ale warto dokładnie oglądać wybrane przez nas produkty. Czasami ogólne wrażenie, które robi na nas dany produkt może nam więcej powiedzieć niż zapewnienia producenta. Tym sposobem nie ocenimy zapewne nowoczesnych technologii, ale na pewno odsiejemy nic nie warte śmieci od rzeczy, którym warto się przyjrzeć.
- Warto kupować rzeczy znanych i sprawdzonych marek. Niestety czasami takim firmom też zdarzają się wpadki w postaci produktów bardzo złej jakości, ale jest mniejsza szansa na to, że to co kupimy okaże się wadliwe. Oprócz tego, bardziej warto wybierać produkty firm specjalizujących się specyficznie w sprzęcie outdoorowym, niż te, które wyprodukowane zostały przez producentów sprzętu sportowego. Producenci sprzętu i akcesoriów outdoorowych znacznie częściej oferują towar wysokiej jakości.
- Nieraz słyszymy, że jakość musi kosztować. Nic bardziej mylnego. Cena nie zawsze przekłada się na jakość. Istnieją dość tanie marki, które oferują rewelacyjne produkty, jak również te z najwyższej półki cenowej, oferujące rzeczy absolutnie nic niewarte. Nie należy sugerować się ceną, tylko spróbować ocenić faktyczną jakość produktu.
- Zanim ostatecznie zdecydujemy się na zakup czegokolwiek, dobrze jest dowiedzieć się jak producent, czy dystrybutor danej rzeczy podchodzi do kwestii reklamacji. Wiadomo, że nawet najlepiej wykonane przedmioty mogą się zepsuć, albo być wadliwe; na to nic nie poradzimy. Istotne jest to, czy w razie konieczności reklamacji, sprawa zostanie załatwiona korzystnie dla nas. Niestety, ale istnieją firmy, które na wszelkie sposoby próbują unikać odpowiedzialności za jakość swoich produktów. Najbardziej wiarygodne informacje na ten temat posiadają pracownicy sklepów. Jeśli spróbujemy skłonić ich żeby podzielili się swoją wiedzą, na pewno uda nam się uniknąć sytuacji, w której producent, czy dystrybutor danego produktu odmawia uznania reklamacji.
Te kilka prostych zasad – o ile nie ulegniemy urokowi namów sprzedawcy, czy umiejętnościom marketingowym producenta – pozwoli nam zadbać o to, by sprzęt, który kupujemy był wysokiej jakości, a nasza satysfakcja z niego trwała jak najdłużej. Być może raz kupionego sprzętu będziemy używać latami i będzie nam zawsze towarzyszyć w wyprawach. Tych bardzo małych, jak jednodniowa wycieczka szlakiem po Tatrach, jak i tych bardzo dużych, jak wielka wyprawa na drugi koniec świata.