Jak wybrać rower i akcesoria rowerowe?

rower i akcesoria

Jazda na rowerze zawsze miała rzesze swoich zwolenników. W dawnych czasach być może było ich nawet więcej, ponieważ wielu ludzi, których nie było stać na samochód traktowało rower, jako normalny środek transportu. Dzisiaj większość ludzi, przynajmniej w Polsce traktuje rower jako sprzęt rekreacyjny.

Plusy jeżdżenia rowerem

W niektórych jednak miastach, czy nawet państwach rower nadal spełnia ważną funkcję jako środek transportu. Doskonałym przykładem może tu być Amsterdam. Również w Polsce rower jako codzienny środek transportu doskonale sprawdza się w dużych miastach. Choć trudno w to uwierzyć, w wielu przypadkach, jako środek transportu jest on szybszy, niż komunikacja miejska czy nawet samochód, dzieje się tak przede wszystkim w dużych miastach, o dużym nasileniu ruchu na drogach, gdzie występują problemy z płynnością ruchu pojazdów silnikowych, czyli mówiąc prosto: rowerem nie musimy stać w korkach. Do tego jazda rowerem jest tańsza, bo nie spalamy paliwa, zdrowsza, a często również o wiele przyjemniejsza. Rower, to również rekreacja: możemy pokonywać nim duże odległości po utwardzonych drogach, przemierzać niepokonane ostępy leśne, rzeki, wydmy czy tereny podmokłe i w końcu możemy wybrać się na krajoznawczą wycieczkę polnymi drogami.

Zakup roweru

Obecnie rowery w typie uniwersalnym sprzedają się coraz rzadziej, nastąpiła ogromna specjalizacja w produkcji rowerów o różnym przeznaczaniu, co za tym idzie coraz bardziej wyspecjalizowane są również akcesoria rowerowe. Oczywiście nadal możemy kupić uniwersalny rower: w miarę szybki na drogach utwardzonych, sprawdzający się na polnych ścieżkach i nie sprawiający zbyt wiele trudności na leśnych szlakach. Jeśli, jednak zdecydujemy się na konkretny rodzaj aktywności, lepiej wybrać rower do niego dostosowany, który co prawda gorzej sprawdzi się w innych warunkach, ale za to da nam o wiele większe możliwości i więcej przyjemności z jazdy w dyscyplinie, którą wybraliśmy.

Typy rowerów

Rowery miejskie są zazwyczaj bogato wyposażone w akcesoria rowerowe typu: oświetlenie przednie i tylne, błotniki, bagażnik, dzwonek, koszyk, są jednak również ciężkie, mają średniej grubości opony i mało przełożeń, co sprawia, iż nie nadają się do jazdy w terenie i na długich trasach. Jednym z cięższych typów roweru są rowery turystyczne – jest to konstrukcja zaprojektowana na długie trasy: mają one więcej przełożeń, dzięki czemu osiągają przyzwoitą prędkość na szosach, a podjazd pod górę nie stanowi problemu. Wśród przydatnych akcesoriów tj. akcesoria rowerowe do tego typu roweru należą przede wszystkim bagażniki oraz sakwy, błotniki, komputer pokładowy, oświetlenie przednie i tylne, konieczne z zasilaniem bateryjnym – bez dynama jedzie na nim się po prostu lżej. Rowery te powinny być też w miarę lekkie, gdyż w długiej trasie na pewno odczujemy każdy kilogram wyposażenia. Jeśli chodzi o rowery wyścigowe i szosowe, to najważniejsza w tym przypadku jest maksymalna redukcja wagi, szybkie przełożenia i jak najcieńsze opony redukujące opory toczenia. Zakres wyposażenia tj. akcesoria rowerowe, do tego typu rowerów znacznie różnią się od pozostałych, gdyż w tym przypadku postawić należy raczej na lekkość systemu i ergonomię jazdy. Warto zmodyfikować kierownicę: na przykład wymienić okładziny rączek, zamontować dodatkowe uchwyty, warto wyposażyć się również w pedały zatrzaskowe i wysokiej klasy siodełko.

Rowery górskie

Jeśli natomiast zdecydujemy się na rower górski, musimy przede wszystkim postawić na wytrzymałość i lekkość konstrukcji, szerokie opony terenowe i wygodną kierownice. Wśród doposażenia tj. akcesoria rowerowe, polecanych do tego typu rowerów znajdziemy na pewno bidon, porządne bateryjne oświetlenie, niewielkie sakwy – na przykład pod siodełkowe, pompkę oraz szczególnie ważny dla rowerów przeznaczonych do tego typu jazdy zestaw naprawczy. Niezależnie, jednak od rodzaju użytkowanego roweru i preferowanej przez nas jazdy, każdy powinien wyposażyć się, choćby w minimalnych zakresie w uniwersalne akcesoria rowerowe. Niezależnie od trasy pamiętajmy o bezpieczeństwie – ogromna liczba wypadków w Polsce, to zdarzenia z udziałem rowerzystów. Dlatego po pierwsze, warto zainwestować w akcesoria rowerowe, w tym w dobry kask, ochraniacze i okulary do jazdy, należy zadbać, również o widoczność na drodze, szczególnie po zmierzchu, dlatego nieodzownym akcesorium rowerzysty jest odpowiednie oświetlenie i elementy odblaskowe. Komfort jazdy możemy z kolei podnieść montując pod siodełkiem amortyzowaną sztycę, ubierając się w odpowiednie ubrania rowerowe czy wymieniając okładziny kierownicy. Na ciepłe dni i długie trasy świetnym pomysłem jest zamontowanie bidonu lub zakup zasobnika na wodę w formie małego plecaka z rurką, przez którą możemy się napić w czasie jazdy. I w końcu na długie trasy niezbędny jest zestaw naprawczy dostosowany do potrzeb naszego roweru, w każdym jednak powinien się znaleźć komplet kluczy, zapasowa linka, łatki, uszczelniacz lub zapasowa dętka. Oczywiście przydatne akcesoria rowerowe będą dopasowywane zawsze do typu posiadanego roweru, ponieważ różnice w akcesoriach, choć niewielkie, mogą być bardzo istotne dla posiadanego jednośladu. Co więcej markowe produkty są często nieco droższe, a ich tańsze odpowiedniki z kolei mogą, choć nie muszą być mniej wytrzymałe.