W większości z nas, drzemie pewnego rodzaju instynkt, który ciągnie do życia w harmonii z naturą, jak najbliżej jej „magicznemu promieniowaniu”. Mimo tego, że żyjemy w czasach, gdzie bardzo dużą wagę przywiązuje się szeroko pojętej wygodzie i komfortowi, cały czas można znaleźć rzesze ludzi, którzy są w stanie zainwestować swój czas oraz zasoby finansowe w niezapomnianą ekspedycję na łono natury. Z czego wynika to zjawisko i dlaczego namiot przez cały czas cieszy się duża popularnością jako forma schronienia przed warunkami atmosferycznymi w czasie wypadu w góry czy nad jezioro? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, jednak na pewno można powiedzieć, że istnieje kilka kluczowych czynników, które mają na to wpływ. Po pierwsze, w obecnych czasach, mamy do czynienia z silną koncentracją na wygodzie i siedzącym trybie życia. Niezależnie od tego, czy weźmiemy pod uwagę warunki pracy, odpoczynku czy formy spędzania wolnego czasu, coraz to więcej siedzimy lub leżymy w wygodnych warunkach. Z tego względu, dużo ludzi dochodzi do wniosku, że już najwyższy czas zerwać z takim stanem rzeczy i zacząć żyć troszeczkę bliżej schematu bytowania naszych przodków – bliżej natury. W tym momencie, podróż na biwak, obóz lub po prostu wyjazd ze znajomymi w góry pod namiot, daje nam bardzo dobrą okazję aby oderwać się od siedzącej codzienności. Jest to bardzo ważne w życiu człowieka, gdyż bez tego, stajemy się pozbawieni energii i zdemotywowani do jakiegokolwiek działania. Drugim aspektem, który sprawia, że czujemy wewnętrzną potrzebę ku temu, żeby pojechać pod namiot, jest pierwotna rządza kontaktu z naturą, powietrzem, zwierzętami – tym co zawsze było dla nas bliskie i wewnętrznie mamy świadomość, że powinniśmy z tym odnawiać relacje.
Do czego będziemy używać namiotu?
Kluczową kwestią przy wyborze i kupnie namiotu, jest wyspecyfikowanie jaka forma wypoczynku towarzysząca jego użyciu ma nam towarzyszyć. Powszechnie wiadomo, że inny rodzaj namiotu będzie odpowiedni do przebywania ze znajomymi na wypadzie w góry, inny na biwak razem z grupą harcerzy, jeszcze inaczej będziemy patrzeć na wyjazd w wysokie góry, gdzie temperatura może spaść poniżej -20 stopni Celsjusza, nie mówiąc już o jakiegoś rodzaju tournée po całej Europie w formie jazdy stopem i nocowaniu w namiotach. Na co więc zwrócić uwagę, szukając korelacji pomiędzy formą spędzania wakacji/wypoczynku, a tym, jaki namiot należy wybrać? Z pewnością, jeżeli wiemy, że jesteśmy narażeni na duże opady na naszym wyjeździe, należy zwrócić szczególną uwagę na to, jaką wodoszczelnością cechuje się nasz topik. Jest to fundament, jeżeli chodzi o survival w terenie. Jeżeli przemokniemy – nic dalej po nas i trzeba wracać do domu z podkulonym ogonem. W takiej sytuacji, aby wiedzieć jakiej wodoszczelności powinniśmy oczekiwać po dobranym namiocie, należy zajrzeć do normy DIN, która rozwodzi się właśnie na wspomniany temat. Śledząc treść normy DIN, można znaleźć informację, która głosi, że optymalną wartością wodoszczelności dla naszego tropiku, jest 2000 mm. Pytanie jednak, co oznacza ta wartość? Wartość 2000mm wodoszczelności w normie oznacza, że powierzchnia 10 cm tkaniny tropiku, jest w stanie wytrzymać napór słupa cieczy o wysokości 2000 mm. Wspomniana wartość jest wartością nominalną ale można oczywiście znaleźć namiot, którego wodoszczelność będzie odznaczała się o wiele wyższymi wartościami. Najlepsze firmy, które produkują tropiki na bardzo ciężkie warunki atmosferyczne, dochodzą z wartościami wodoszczelności do nawet 5000 mm, co daje już praktycznie całkowitą odporność na deszcz i wilgoć skraplająca się z powietrza.
Kupno namiotu do odpowiednich warunków pogodowych
Czy warunki pogodowe (rodzaj i częstotliwość opadów atmosferycznych oraz poziom nasłonecznienia powierzchni), jako jedyne mają wpływ na to, jaką decyzję powinniśmy podjąć w gestii kupna odpowiedniego namiotu? Odpowiedź brzmi: oczywiście, że nie. Należy również zwrócić uwagę, na to, z jakim charakterem wypoczynku mamy do czynienia. Jeżeli nasz wypad na łono natury jest silnie sprzężony z codziennym rozkładaniem i składaniem namiotu oraz noszeniem go na plecach, będziemy zdecydowanie bardziej celować w namiot, o stosunkowo lekkiej i wytrzymałej konstrukcji oraz małej objętości po złożeniu. Dla wspomnianego zastosowania, można zaproponować jedno lub dwu-pałąkowe namioty typu igloo, odznaczające się wyjątkowo dużą lekkością oraz prostotą w rozkładaniu. Z racji tego, że używamy zaledwie jednego lub dwóch pałąków do zmontowania konstrukcji wspornej namiotu, okazuje się, że bez problemu jesteśmy w stanie go rozłożyć nawet w 20 min. W momencie, kiedy bierzemy udział w zorganizowanej wędrówce i czas jest na wagę złota, jest to jak najbardziej decydujący parametr. Jeżeli mamy jednak do czynienia z wypadem o charakterze bardziej wypoczynkowym, należy zwrócić swoją uwagę, na taką kwestię jak wygoda, jakość wykonania, grubość ścianek oraz przepuszczalność parowa tkaniny, z której wykonane są ścianki namiotu. Bardzo dobrym wyjściem w tej sytuacji, są tak zwane namioty tunelowe, które odznaczają się nieprzeciętnie dobrą wentylacją i należycie dobrym stosunkiem wagi do reprezentowanej przez namiot wolnej przestrzeni. A do jakiej formy wypoczynku Ty chcesz wykorzystać swój namiot?