Jazda na longboardzie staje się w naszym kraju coraz popularniejszym sportem, jednak większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, jaka jest różnica między typowym longboardem a deskorolką (skateboardem). Spróbujmy podsumować, na czym polegają główne różnice między deskami do jazdy.
Kształt i budowa longboardu.
Longboard jest większy od deskorolki. Często z przodu i tyłu ma wycięcia powodujące, że gdy deska ugina się przy skręcie, koła dopasowują się do tych wycięć i nie ocierają o spód deski. Czasem kształt longboardu przypomina kapiącą kroplę wody. Deskorolka z kolei jest krótsza, nie ma wycięć, ma zaokrąglone i zazwyczaj symetryczne przód i tył. Szerokość deskorolki to około 7,5 do 8 cali. Deskorolka ma mniejsze i twardsze koła do jazdy niż longboard. Longboardy mają natomiast szersze trucki i większe, a czasem dużo większe koła. Jest też podgrupa deskorolek zwanych pennyboard, które mają kształt przypominający rybę, stąd potoczna jej nazwa – „fiszka”. Podstawowe wersje longboardów zbudowane są ze sklejki, z lekko podwyższonymi brzegami względem podłużnej osi deski. To wygięcie sprawia, że pięty i palce lepiej trzymają się powierzchni na zakrętach. Równie ważne jest ugięcie w pionie, czyli tak zwany flex. Do jazdy wyczynowej, trików i akrobacji, preferowane są deski z dużym flexem, a początkujących zazwyczaj wystarcza prosty longboard, bez wypukłości w środkowej części deski.
Gdzie kupić longboard?
Prowadzony przez pasjonatów sklep z longboardami, to miejsce, gdzie najlepiej zasięgnąć fachowych rad i dobrać sprzęt do swojej wagi, potrzeb, możliwości fizycznych i preferowanego stylu jazdy. Dobrze, jeśli właściciel sklepu jest jednocześnie instruktorem jazdy i może wyobrażenia początkujących adeptów deskorolki zestawić ze swoją wiedzą i doświadczeniem. Niektóre sklepy jak na przykład OnBoardShop.org mają specjalny tor do jazdy, na którym można przetestować każdą deskę czy to tradycyjną, czy longboard z napędem elektrycznym. Tej wiedzy i umiejętności często brakuje u pracowników dużych sieciowych sklepów, gdzie jest szeroki asortyment sprzętu sportowego, natomiast znajomość sprzętu powierzchowna.
Longboard i deskorolka – gdzie jeździć?
Różnice między deskorolką a longboardem dotyczą też najpopularniejszego miejsca używania tych sprzętów. Longboard to deska, która pozwala na poruszanie się w mieście. Duże koła i wysokiej jakości łożyska pozwalają na majestatyczne poruszanie się po asfalcie z dużą inercją. Mówi się, że jeżdżąc na longboardzie można poczuć się jak podczas surfowania na morskiej fali. Longboard to idealna deska na zjeżdżanie po asfaltowych szosach ze wzgórz, poruszanie się w parkach czy w ruchu miejskim. Deskorolkę lepiej wybrać, jeśli myśli się o pokonywaniu przeszkód w skateparkach czy ćwiczenie ekstremalnych tricków na U-rampach.
Bezpieczeństwo na desce
Uczeni amerykańscy przeprowadzili analizę statystyczną urazów osób jeżdżących na longboardach i deskorolkach. Okazała się, że ponad 57 procent hospitalizowanych osób doznało urazu na longboardzie, a niecałe 43 procent na deskorolce. Urazy longboardzistów były też przeważnie cięższe niż przy jeździe na deskorolce. Według badaczy wiąże się to ze środowiskiem, w jakim użytkujemy poszczególnych rodzajów desek. Przy longboardzie w wydaniu ekstremalnym mamy do czynienia z dużymi prędkościami, drzewami, balustradami, a nawet nagle wyjeżdżającymi z naprzeciwka autami. Tego wszystkiego nie doświadczymy, jeżdżąc po rampie. Z dużym prawdopodobieństwem prędkość i siła w skateparku będzie mniejsza niż przy zjeździe ze wzgórza. Ważna jest nutka rozwagi i realne ocenianie swoich umiejętności. Warto pamiętać o złotej zasadzie jeżdżących na deskach: „Jazda w kasku nie boli” 🙂