Siłownia w domu – jak ją przygotować?

Aktywność wcale nie musi wiązać się z koniecznością dojazdów na siłownię. Bez względu na to, czy planujemy zadbać o zdrowie, wyrzeźbić sylwetkę, czy też zrzucić kilka kilogramów, kluczowe jest przygotowanie o komfortowej przestrzeni, która będzie sprzyjać planowanym treningom. Dzięki kilku prostym rozwiązaniom możliwe jest stworzenie strefy ćwiczeń we własnych czterech kątach. Podpowiadamy, w jaki sposób urządzić własną siłownię w domowym zaciszu.

Przystosowanie pomieszczenia

Siłownia w domu to marzenie wielu osób, które mieszkają poza naszpikowanymi centrami rekreacji miastami. Jeśli tylko dysponujemy wolną przestrzenią – droga do własnej siłowni stoi przed nami otworem. Każdy krok należy jednak dokładnie zaplanować i przemyśleć. Adaptację wolnego pomieszczenia należy rozpocząć od przystosowania ścian i murów. Jeśli planujemy dźwiganie ciężarów, czy używanie sporych maszyn optymalnie, gdy przestrzeń będzie ulokowana na parterze lub stosunkowo niskim piętrze. Może to mieć bowiem wpływ na drganie murów całego budynku.

Warto także przemyśleć kwestię budowy ścian. Dobrze, gdy zostaną odpowiednio wygłuszone np. przy pomocy paneli zbudowanych z dźwiękochłonnej wełny. Izolacja nie tylko wpływa na akustykę (tłumi odgłosy), ale także pomaga w utrzymaniu temperatury pomieszczenia. Wysiłek fizyczny wiąże się z podnoszącym się ciśnieniem i temperaturą ciała, dlatego nie można pominąć kwestii wentylacji. Optymalnie, gdy przydomowa siłownia wyposażona jest także w klimatyzację, która pomoże uzyskać komfortową temperaturę otoczenia w trakcie wymagających ćwiczeń. 

Znaczenie podłogi

Szczególnie istotna jest w tym wypadku posadzka, która powinna zostać wykonana ze specjalistycznych materiałów, które charakteryzują się odpornością na uszkodzenia oraz wyróżniają wysoką trwałością. Doskonale sprawdzą się wykładziny, dedykowane miejscom o dużym natężeniu ruchu, które narażone są na nadmierne ścieranie. Podłoga w siłowni powinna być miękka, ale również gwarantować bezpieczeństwo i stabilizację (szczególnie w trakcie podskoków, ćwiczeń fitness, czy wykroków z ciężarami). Powinna również wykazywać właściwości antypoślizgowe, co będzie przydatne, kiedy się spocimy, czy choćby niechcący rozlejemy wodę. Z uwagi na to najchętniej wybierane są posadzki wykonane z tworzywa PCV lub gumy. Dodatkowo istotne jest to, aby wykładziny były dokładnie przytwierdzone do podłoża, gdyż ich przemieszczenie się mogłoby doprowadzić do poważnych kontuzji. 

Zwieńczeniem siłowni powinno być sporych rozmiarów lustro, które pomoże  w monitorowaniu efektów oraz weryfikacji poprawności wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Kiedy już nasze pomieszczenie zostanie właściwie przystosowane, można rozpocząć gromadzenie akcesoriów do ćwiczeń: ciężarów, ławeczek, ketli, czy maszyn.